Dnes je pátek, 15. 11. 2019, 4:13:00

15. 11. 2019

zata

Bude převážně zataženo nízkou oblačností nebo mlhavo, na horách a ojediněle i v nižších polohách až skoro jasno. Denní teploty 9 až 13°C. Noční teploty 7 až 3°C.

Svátek má Leopold

Tisková zpráva VOS

Kvalitu naší vody není třeba ověřovat, splňuje všechny hygienické normy!

V posledních dnech se na Jičínsku objevil ve schránkách domácností leták, ve kterém jsou během podzimu 2019 nabízeny za úplatu rozbory vody v domácnostech. Leták nabízí i následné řešení zhoršené kvality vody. Nabízí měření i ze zdrojů pitné vody z vodovodního potrubí, kterou dodává Vodohospodářská a obchodní společnost a. s. Naše voda ale prochází mnohastupňovou kontrolou a pravidelnými rozbory, které ověřují její kvalitu, a splňuje přísné hygienické normy.

Leták uvádí, že nejmenovaná společnost provede za úplatu v domácnosti kontrolu vody z chráněných i nechráněných zdrojů a v případě její špatné kvality pomůže s řešením, např. snížením množství rozpuštěných látek, obsahu dusičnanů, tvrdosti vody atd. Vodohospodářská a obchodní společností a. s. jako dodavatel pitné vody na Jičínsku ale pravidelně hloubkové rozbory provádí na všech svých zdrojích a za kvalitu vody dodávanou zákazníkům ručí. „Námi dodávaná voda prochází pravidelnou a několikastupňovou kontrolou na všech zdrojích. Všechny výsledky splňují velmi přísná kritéria kvality. Námi dodávaná voda tedy nemůže být nijak závadná a není třeba její opětovná kontrola,“ ubezpečuje ředitel VOS a. s. Ing. Richard Smutný. Výsledky rozborů vody pro danou obec jsou k dispozici na webových stránkách společnosti www.vosjicin.cz/mapa.

VOS a. s. dodává vodu zákazníkům dle požadavků platné legislativy - vyhlášky MZd. č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky a četnost a rozsah kontrol. Zodpovídá za to, že z vodovodních kohoutků teče kvalitní a zdravotně nezávadná voda. „Některé firmy nabízející filtry na úpravu vody často argumentují tím, že jejich filtry z vody z kohoutku udělají pitnou vodu. Ta již ale pitná je, protože splňuje přísné požadavky kontrol. Hloubkové rozbory dělají pouze akreditované laboratoře a cena uváděná v letáku není rozhodně adekvátní pro tyto rozbory. Ty jsem měla dokonce možnost osobně vidět a naměřené parametry se neshodují,“ vysvětluje Ing. Lucie Vašková, která má kvalitu vody ve VOS a. s. na starost.

„Pokud má domácnost vlastní zdroj vody (studnu), rozhodně doporučujeme se ohledně zjištění kvality vody obrátit na příslušné akreditované laboratoře, které testy provedou,“ dodává Ing. Vašková. S tím souhlasí i starosta obce Lužany, kde se leták ve schránkách objevil: „Na našem webu i v rozhlasu jsem upozornil naše občany, že se o kvalitu vody dodávané VOS a. s. nemusí bát. Pokud mají vlastní zdroj, je na místě obrátit se v případě zájmu o rozbor na specializovanou laboratoř. V každém případě nemá naše obec s tímto oznámením nic společného, ani rozbory neorganizujeme,“ dodává starosta Ing. Martin Mitlöhner. Leták se objevil např. i v obci Podhorní Újezd.

Na Jičínsku v posledních letech ani nedošlo k žádné rozsáhlé ekologické havárii či povodním, které by mohly nějak ohrozit zdroje pitné vody VOS a. s., jak tvrdí leták. I přesto je na takovou situaci společnost připravena: „V případě nečekané situace, která může teoreticky ohrozit i kvalitu podzemních vod, okamžitě reagujeme. Ať už zásahem v podobě technologické úpravy vody přímo v našich zařízeních, anebo přepojením vodovodů na jiné zdroje. Pokud by došlo k omezení dodávek vody, máme pro tyto účely několik cisteren pro krizové zásobování. Jsme také zapojeni do krizových štábů a spolupracujeme s integrovaným záchranným systémem,“ dodává ředitel Richard Smutný.

celá zpráva ke stažení ve formátu .pdf

23. 10. 2019

Dotazník - knihovna

Knihovna Kryštofa Haranta prosí o vyplnění krátkého dotazníku na téma: Kulturní a vzdělávací akce v knihovně. Dotazník je anonymní a slouží pouze pro interní potřeby knihovny. Dotazník můžete vyplnit zde. Děkujeme.

1. 10. 2019

Výzva o pomoc

Vážení spoluobčané,

ve čtvrtek 27. června 2019 postihla rodinu Petra Jiřičky tragická událost – požár části rodinného domu.

Byl zřízen TRANSPARENTNÍ ÚČET u České spořitelny a.s. na jméno Petr Jiřička, kam může každý, kdo chce pomoci, zaslat finanční částku.

Číslo transparentního účtu: 4063956083/0800

Děkujeme.

Hana Štěrbová, starostka

2. 7. 2019